Pierwszy sezon „Sons of Anarchy” za nami

Sons of AnarchyW ubiegłą środę odbyła się premiera, ostatniego odcinka pierwszej serii, serialu Sons of Anarchy.

Serial opowiada historię Jackson’a Jax’a Tellera (Charlie Hunnam), wiceprezydenta motocyklowego gangu „Sons of Anarchy”, którym kieruje Clarance Clay Morrow, ojczym Jax’a. SoA lub SAMCRO, zajmuje się głównie handlem nielegalną bronią, równicześnie „bracia” próbują powstrzymać napływ m.in. narkotyków i innych gangów do swojego miasteczka – Charming. Clay przez lata prowadzenia przestępczej organizacji zdobył masę kontaktów w miejscowej policji, która przymyka oko na jego „interesy”.

Sons of Anarchy zostało przez krytyków okrzykniętę Rodziną Soprano na motorach. Serial jest nafaszerowany akcją, strzelaninami, ale również specyficznym humorem.

Twórcą serialu jest Kurt Sutter, znany jako ojciec innej produkcji stacji FX – The Shield. Sutter założył, że pierwsze dwa sezony, które liczą łącznie 26 odcinków, będą jedną zamkniętą historią. I właśnie ta 26-cio epizodowa opowieść przyciągnąła do serialu Charliego Hunnam’a, grającego główną rolę motocyklistę. Charlie po przeczytaniu streszczenia pierwszych 26 odcinków, powiedział: „Gdzie mam podpisać?”. Hunnam grał wcześniej w takich produkcjach jak Queer as Folk czy Green Street Hooligans. W rolę Clay’a wcielił się Ron Perlman, znany z roli w Pięknej i bestii, Obcym, Hellboy’u oraz z podkładania głosu w grze Halo. Główną rolę kobiecą zagrała Katey Segal, w Polsce znana najlepiej z serialu Świat według Bundych.

Serial, na początku, oglądało około 2,5 mln widzów, potem ta liczba urosła aż do 5,4 mln osób. Jak na telewizję kablową, jest to bardzo dobry wynik. Włodarze stacji FX we wcześniejszych wywiadach mówili, że są bardzo zadowoleni z sukcesu Sons of Anarchy. Jest to dobry znak, który w przyszłości, miejmy nadzieję, zaowocuje kilkoma sezonami serialu.

Podsumowując, jeśli lubisz seriale takie jak Rodzina Soprano, The Shield czy Deadwood, musisz obejrzeć Sons of Anarchy.

Ciekawostki i informacje dotyczące serialu:

  • Żniwiarza stworzył Freddie Corban; twórca tatuaży z Kalifornii.
  • Prace nad drugim sezonem rozpoczną się po Nowym Roku.
  • DVD z pierwszym sezonem serialu zostanie wydana w okolicach premiery drugiej serii.
  • „Lalkofobia” Tig’a wzięła się od Kurta Suttera, który w rzeczywistości naprawdę boi się lalek.
  • Charlie Hunnam posiada tylko jeden prawdziwy tatuaż, na plecach. Cała reszta jest wykonana przez charakteryzatorów.
  • Motor, którym jeździ w serialu Jax, to Harley Davidson Dyna Super Glide.
  • Historia miłości Gemmy i Clay’a zostanie opowiedziana w kolejnych sezonach.
  • W serialu nie zobaczymy żadnych flashbacków z życia młodego Jax’a, możliwe, że pojawią się webepizody opowiadające tą historię.
  • Podczas tworzenia serialu Jax wzorował się na członkach klubów motocyklowych istniejących w rzeczywistości; żadna historia prawdziwych członków MC nie została przeniesiona do serialu.